Работодател в извънредно положение: как да се възползвам от държавна помощ за изплащане на заплати?

Как да получим компенсация в размер на 60% от брутното трудово възнаграждение?

На 30.03.2020г. министерският съвет издаде постановление №55 за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредното положение.

Същото стана известно сред общественото като “Постановлението 60:40“, тъй като най-много дискусии буди именно приетата мярка при определени условия работодателите в страната да получат компенсация в размер на 60% от брутното трудово възнаграждение на всеки един техен работник. Въпреки обширната дискусия по темата, редица хипотези и разпоредби от постановлението остават неясни или недобре обяснени за множеството работодатели.

В настоящото изложение ще направим опит да дадем по-ясна и подробна оценка на ситуацията, с цел приетото постановление да породи наистина целените правни последици и да е от помощ за работодателите.

Ето кои работодатели могат да получат финансови компенсациия:

Всеки работодател, който поради извънредното положение е:

Продължете към цялата статия…Работодател в извънредно положение: как да се възползвам от държавна помощ за изплащане на заплати?

Ето какво се случва с вашето дело

Уважаеми клиенти и читатели на блога, във връзка с решение от 15 март 2020г. на Висшия съдебен съвет са отменени всички съдебни заседания до прекратяване на въведеното извънредно положение. След изтичане на извънредното …

Продължете към цялата статия…Ето какво се случва с вашето дело

Каква отговорност носят настойника и попечителя при поставени под запрещение лица

Съгласно чл. 5 от Закона за лицата и семейството непълнолетните и пълнолетните, които поради слабоумие или душевна болест не могат да се грижат за своите работи, се поставят под запрещение и стават напълно недееспособни.

Пълнолетните, с такива заболявания, чието състояние не е толкова тежко, за да бъдат поставени под пълно запрещение, се поставят под ограничено запрещение. Лицата, които са поставени под пълно запрещение се приравняват на малолетни, а лицата, които са поставени под ограничено запрещение се приравняват на непълнолетни.

Надзорът над пълно запретените лица се осъществява от настойник, а на ограничено запретените лица от попечител.

Могат ли да носят отговорност за своите действия поставените под запрещение?

Продължете към цялата статия…Каква отговорност носят настойника и попечителя при поставени под запрещение лица

4 важни критерия, по които съдът определя при кой родител да живее детето

Действащото законодателство предвижда възможност всеки от родителите да сезира съда, в случай че двамата родители не могат да постигнат съгласие за това при кого от тях ще живее детето.

При развод също е необходимо да бъде взето решение при кой от двамата родители ще живее детето и в случай, че това решение не бъде взето от родителите /при развод по взаимно съгласие/, съдът задължително определя къде /при кой родител/ ще живее ненавършилото пълнолетие дете.

Какви са критериите, от които се ръководи съдът, за да определи кой родител е по-подходящия да полага непосредствени грижи за детето?

Критериите са доста и всеки от тях е изключително важен. И все пак един от най-важните и определящи, това е…

Продължете към цялата статия…4 важни критерия, по които съдът определя при кой родител да живее детето

Кога неустойката е нищожна при договори с мобилен оператор, за лизинг или при наем

Договорите с продължително изпълнение са такива договори, по които правата на страните се упражняват и задълженията по него се изпълняват в определен, обикновено по-продължителен период от време. Най-често срещаният пример за такъв тип договор е този за наем – наемодателят предоставя за временно ползване своя движима вещ или недвижим имот, а наемателят заплаща месечен или седмичен наем.

И двете страни изпълняват задълженията си за продължителен период от време, а не еднократно. Такъв договор е и този за мобилни услуги.

Продължете към цялата статия…Кога неустойката е нищожна при договори с мобилен оператор, за лизинг или при наем

Могат ли да ми откажат достъп до асансьора?

Живея на седмия етаж, а домоуправителят отказва да ми предостави чип от асансьора, аргументирайки се с неплатени от мен задължения към Етажната собственост. Правомерен ли е неговия отказ? Този въпрос беше ни беше зададен от страна на клиент.

Съгласно Закона за собствеността асансьора е обща част по своето естество. Такава общ част са и покрива и подпокривното пространство, комините, външните стени, външните врати на сградата, двора, стълбището, както и всички друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползване от етажните собственици.

Поставянето на чип на асансьора е въпрос на решение на общото събрание на етажните собстевници. Твърде често обаче то се прави с единствената цел да бъдат лишени от ползването на асаньора тези от тях, които откажат да заплащат разходите за управление и ползване на етажната собственост.

Законосъобразно ли е поставянето на чип?

Продължете към цялата статия…Могат ли да ми откажат достъп до асансьора?

Наследяват ли се задължения към „Топлофикация”?

Настоящата статия е провокирана от зачестилите случаи на подадени искови молби от страна на Топлофикация София срещу починали лица.

В тези случаи съдът изпраща депозираната от Топлофикация искова молба на наследниците на починалото лице, които могат в едномесечен срок да подадат отговор на тази искова молба.

Доста често се наблюдават случаи, в които съдят наследниците на починало лице. В исковата молба се посочва, че е предявена срещу наследниците на починалото лице, за които Топлофикация няма информация.

Продължете към цялата статия…Наследяват ли се задължения към „Топлофикация”?

Получих искова молба от Топлофикация. Какво мога да направя?

Получавате заповед за изпълнение от съда, от която разбирате че Топлофикация претендира от Вас задължения за топлинна енергия. Подавате възражение и смятате, че всичко е приключило.

След няколко месеца обаче получавате искова молба, към която са приложени множество документи – Топлофикация отново претендира същите суми, този път в исково производство.

Защо се претендират повторно сумите? Възражението Ви уважено ли е от съда?

Всъщност това е нормалното развитие на производството по сега действащия процесуален закон. Заповедта за изпълнение, която сте получили е издадена от съда без да е проверено дали искането на Топлофикация е основателно т.е. дали сумите, които се претендират са дължими.

Продължете към цялата статия…Получих искова молба от Топлофикация. Какво мога да направя?

Обща фактура. Още един начин, чрез който Топлофикация се опитва да измести давността.

С Общите условия на „Топлофикация София” от месец март 2014г. се въведе категорията на т.нар. „обща фактура”. В тази фактура се включва стойността на потребената топлинна енергия за един отоплителен сезон.

Общата фактура се издава след изготвянето на изравнителните сметки от страна на топлининя счетоводител. Съгласно ОУ на „Тополфикация София” ЕАД по отношение на помесечните фактури се издават кредитни известия /анулират се/ и тяхната стойност, заедно със стойността на изравнителната сметка /която може да бъде сума за доплащане или за възстановяване/ се включва в тази „обща фактура”.

Така на теория общата фактура би следвало да отразява реалното количество потребена топлинна енергия за един отоплителен сезон за конкретен топлоснабден имот.

Какво се случа на практика с общата фактура?

Продължете към цялата статия…Обща фактура. Още един начин, чрез който Топлофикация се опитва да измести давността.

Има ли право застрахователят да не плати, ако друг е карал колата? (гражданска отговорност)

На 07.03.2019г. Върховните съдии постановиха ново Тълкувателно решение, с което дават отговори на спорни в практиката въпроси относно нищожността на договора за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”. Върховният касационен съд дава насоки за правото на застрахователите да обявят за нищожна застраховка „Гражданска отговорност”. В решението се разглеждат пороците на договора, които могат да доведат до обявяване на такава нищожност.

Разглежда се изрично ситуацията, в която собственикът на МПС не е обявил лицата, които ползват или управляват МПС-то, предмет на застрахователния договор. До настоящия момент в практика имаше разногласие дали необявяването или неточното обявяване на тези лица води до нищожност на договора. ВКС дава отрицателен отговор на така поставения въпрос, като в мотивите за така възприетия отговор прави анализ на нормативната уредба, регламентираща последиците от деклариране на неверни данни.

Продължете към цялата статия…Има ли право застрахователят да не плати, ако друг е карал колата? (гражданска отговорност)