Живея на седмия етаж, а домоуправителят отказва да ми предостави чип от асансьора, аргументирайки се с неплатени от мен задължения към Етажната собственост. Правомерен ли е неговия отказ? Този въпрос беше ни беше зададен от страна на клиент.
Съгласно Закона за собствеността асансьора е обща част по своето естество. Такава общ част са и покрива и подпокривното пространство, комините, външните стени, външните врати на сградата, двора, стълбището, както и всички друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползване от етажните собственици.
Поставянето на чип на асансьора е въпрос на решение на общото събрание на етажните собстевници. Твърде често обаче то се прави с единствената цел да бъдат лишени от ползването на асаньора тези от тях, които откажат да заплащат разходите за управление и ползване на етажната собственост.
Законосъобразно ли е поставянето на чип?
Поставянето на чип на асансьора само за да бъде ограничен в ползването на тази обща част един от собствениците е незаконосъобразно. Без значение е причината за непредоставянето на чип до асансьора, тъй като тя във всички случаи би била противоправна.
Неплащането на каквито и да било суми, дължими от етажния собственик, не може да бъде основание за ограничаване на правото на собственост на етажния собственик.
Нещо повече, в съдебната практика е застъпено и становище, че решение на общото събрание на етажната собственост, с което се ограничава ползването на обща част от страна на съсобственик е нищожно, тъй като излиза извън компетентността на общото събрание и не обвързва етажните собственици.
Какви са възможностите срещу неизправен собственик?
Плащането на таксите и разноските за ползване и управление на общите части, поради които най-често се отказва достъп до асансьора би могло да бъде решено по законосъобразен начин. Това става с вземане на решение от общото събрание на етажната собственост за завеждане на дело срещу неизправния собственик, а не с мерки по „принудително“ ограничаване на ползването на асансьора.