С договор за доброволна делба съсобствениците прекратяват възникналата между тях съсобственост по отношение на даден имот или имоти. Обикновено с договора за доброволна делба се уговаря, че даден имот остава в изключителна собственост на един от съделителите, а другият, за уравняване на дяловете, получава в изключителна собственост друг имот или пари. Когато дяловете са приблизително равни по стойност делбата е действителна и произвежда действие. Договорът за доброволна делба се сключва с нотариална заверка на подписите, като може да се завери и пред нотариус, с различен район на действие от местонахождението на имотите.
Когато обаче страните не могат или не желаят за уравняване дела на един от съсобствениците, друг да получи имот или пари, е напълно възможност страните да договорят, че един от съсобствениците получава в изключителна съсобственост даден недвижим имот срещу поемане на задължение за гледане и издръжка. Това е още една възможност, за уреждане имуществените въпроси между съсобственици и прекратяване съсобствеността между тях по отношение на общия имот.
Съгласно разпоредбата на закона, уравняването трябва да стане в пари или в друг имот. Независимо обаче, че изрично възможност за уравняването на дяловете чрез поемане на задължение за гледане и издръжка не е предвидена в закона, такава възможност съществува. Доскоро имаше колебания относно разрешаването на този въпрос от съдилищата. Едни съдии приемаха, че нормата на закона е императивна и считаха за нищожна доброволна делба, при която за уравняване на дяловете, съделител, получил в изключителна собственост недвижим имот, поема задължение за издръжка и гледане. Други смятаха, че поемане на такова задължение за уравняването на дяловете, е напълно възможно и защитава интересите на страните.
Различията във вижданията са вече преодолени. С тълкувателно решение на ВКС от 2013 г. е прието, че договор за доброволна делба, при който една от страните получава в собственост недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане е действителен, стига да е сключен в законоустановената форма за това- чрез нотариална заверка на подписите.
Предвид изложеното, сключването на договор за доброволна делба, при който една от страните получава в собственост недвижим имот срещу поемане на задължение за издръжка и гледане е още един вариант за прекратяване съсобственост между отделни лица, при съблюдаване интересите на всяка от страните, без да е необходимо уравняване на дялове в други имоти или заплащане на парични суми.