„Здравейте, преди една година ми изтича договора с виваком, за който не знам че дължа около 200 лева , осъждат ме в арбитражен софийски съд, аз не знам нищо за това дело не съм получавал писма нито обаждания нищо. Вчера ми се обажда съдя изпълнител и ми казва че съм осъден от софийски арбитражен съд , и че дължа 500 лева, дадоха ми и номер на дело и сметка на която да преведа парите. Не знам дали е вярно и как са ме осъдели без аз да знам , нямам призовка с която да разбера че това нещо се е случило. Може ли съвет да ми дадете или да ми помогнете по някакъв начин? Благодаря !
Този имейл получих преди два дни и понеже поставените въпроси засягат немалък кръг от заинтересовани лица, отговор на така поставения въпрос ще намерите в редовете по -долу. В случая арбитражното решение е нищожно. Това е така, тъй като питащият има качеството на потребител. А потребителски спорове, съгласно новите изменение на ГПК и ЗМТА не могат да се разрешават от арбитражни съдилища. В случая потърпевшият, а и всеки потребител, който се намира в подобна ситуация, може да иска от ВКС да прогласи нищожността на арбитражното решение.
Когато една от страните по даден спор е потребител, спорът не може да се разрешава от арбитраж. В този случай компетентен да разреши спора е само съответния съд /районен, окръжен, административен – в зависимост от вида на спора и материалния интерес/. Ако въпреки това, спорът, по който една от страните е потребител, бъде отнесен за разрешаване от арбитражен съд, производството пред арбитражния съд следва да се прекрати. Прекратяването се извършва служебно от сезирания арбитраж. Съгласно действащата разпоредба на чл.47 ал.2 ЗМТА / § 8 т.5 ЗИД на ГПК ДВ 8/2017 г./ арбитражните решения, постановени по спорове, предметът на които не подлежи на решаване от арбитраж, са нищожни.
В случай, че вече има постановено арбитражно решение /то би трябвало да е постановено към момент към, който е нямало забрана спорове, по които едната страна е потребител, да бъдат разрешавани от арбитражен съд/ това арбитражно решение може да бъде отменено като нищожно от ВКС в производство по отмяна на арбитражното решение. За целта е необходимо да се предяви иск за отмяна на решението пред ВКС.
Воденето на дело е свързано с разходи, но при спечелване на делото, те ще бъдат възстановени от загубилата делото страна.
В случая питащият има правна възможност да предяви иск за отмяна на решението. ВКС следва да постанови неговата нищожност и да обезсили изпълнителния лист, въз основа, на който е образувано изпълнителното дело. Изпълнителното дело следва да бъде прекратено, с което се вдигат и всички наложени запори и възбрани. Ако междувременно дългът за събирането, на който е образувано изпълнителното дело бъде събран, събраните суми подлежат на възстановяване Таксите и разноските по изпълнителното дело остават за сметка на кредитора.