Процедурата по приемане на наследство по описа започва с подаване на заявление до районния съд по последното местожителство на починалия за приемане на наследството под опис. Заявлението трябва да е с нотариална заверка на подписа и се подава от наследник. Към заявлението е необходимо да се приложи акт за смърт и удостоверение за наследници на починалото лице.
Заявлението трябва да бъде подадено в тримесечен срок от момента, в който наследникът е узнал за смъртта на наследодателя.
Към заявлението се прилагат също и документи, удостоверяващи правото на собственост на починалото лице по отношение на недвижими и движими вещи, които наследодателят е притежавал приживе.
По заявлението за приемане на наследството по опис се образува дело, което се разглежда в открито заседание като съдът се произнася с решение.
Когато приеме, че наследството може да бъде прието по опис и има данни за наличие на притежавано от наследодателя имущество приживе, съдът разпорежда да бъде извършено запечатване и опис на имуществото, останало в наследството.
За запечатването, разпечатването и описът на вещите се съставя протокол от районния съдия.
Запечатването, разпечатването и описът могат да се извършат и от органи на общината, района или кметството, ако районния съд разпореди това. Запечатването на вещите може да бъде извършено и от съдебен изпълнител по разпореждане на съда. При описа на вещите се извършва и оценка на същите.
Извършеният опис се ползва с доказателствена сила относно вида, количеството и стойността на описаните вещи, но не и относно обстоятелството, че наследодателят е бил действителен техен собственик.
Приемането на наследството по опис се вписва в специална книга на Районния съд за приемане и отказ от наследство.
В случай, че няма данни наследодателят да е оставил някакво имущество, извършването на опис и запечатването се оказват безпредметни и в този случай, съдът пристъпва направо към вписване на заявлението за приемане на наследството в специалната книга на съда за това.