Наследяване на дружествен дял в ООД
Дружественият дял се наследява след смъртта на съдружник в ООД от неговите наследници. В качеството си на наследници те придобиват дружествения дял на своя наследодател. Наследяването на дружествения дял обаче не прави наследниците автоматично съдружници в дружеството с ограничена отговорност. Това е така, тъй като съдружникът има не само имуществени права, каквото е правото на дружествен дял и правото на дивидент, които права са наследими, но и неимуществени такива – като правото на членство в дружеството, което право не се наследява.
Макар и капиталово дружество, при ООД не е без значение кои лица членуват в дружеството, поради което, за да стане едно лице съдружник в ООД е необходимо, освен да притежава дружествен дял от капитала на дружеството, да бъде приет по решение на общото събрание за такъв. Ако наследникът на дружествен дял желае да стане съдружник в търговското дружество той трябва да бъде приет за такъв от останалите съдружници като подаде молба з а приемането му като съдружник.
Наследникът може обаче да не желае да става съдружник или пък да не бъде приет за такъв от Общото събрание. В качеството си на наследник обаче той е придобил дружествен дял от дружеството и като собственик на този дял има право да се разпорежда с него. Наследникът би могъл да продаде дружествения си дял на друг съдружник или на трето лице като, за да се извърши продажбата на дружествения дял, както и да се извърши каквото и да било разпореждане с дружествения дял, не е необходимо съгласие на съдружниците в дружеството с ограничена отговорност. Продажбата на дружествения дял ще се извърши с нотариална заверка на подписите. Купувачът на дружествения дял може да е съдружник в дружеството и в този случа с извършената покупка той увеличава притежаваните от него дружествени дялове в дружеството. Купувачът обаче може и да не е съдружник. В този случай, независимо, че той е станал собственик на дружествен дял, за да стане съдружник в дружеството, трябва да бъде приет за такъв от Общото събрание. Решението за приемане на съдружник се взима с мнозинство повече от три четвърти от капитала.
Предвид изложеното, следва изводът, че дружествен дял се наследява, но с наследяването му наследникът не става съдружник в дружеството с ограничена отговорност, а за това е необходимо да бъде приет за такъв по решение на Общото събрание.
При допълнителни въпроси по темата, може да се свържете с нашата кантора онлайн, като кликнете тук или директно на телефон 02-851-12-20.
Ако тази публикация ви е харесала, натиснете Фейсбук бутона "Харесва ми"