Въз основа на запис на заповед, лицето в полза на което е издадена същата /или на неговата заповед/ има правната възможност, при неплащанe на паричното задължение по нея от задълженото лице, да се снабди с изпълнителен лист по ускорена процедура и при заплащане на по-ниска държавна такса.
Въз основа на записа на заповед правоимащото лице може да подаде заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение, по чл. 417 от ГПК / по образец/, в което заявление се съдържа искане за издаване на незабавна заповед за изпълнение и за издаване на изпълнителен лист. Към заявлението се прилага оригинала на записа на заповед.
Съдът проверява дали документът е редовен от външна страна и дали удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника. Съдът издава изпълнителен лист и прави надлежна бележка затова върху записа на заповед.
В случай, че молбата за издаване на изпълнителен лист бъде отхвърлена изцяло или отчасти, може да се обжалва в едноседмичен срок от съобщаването му на заявителя.
При уважаване на молбата, се издава заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист. Кредиторът, след като получи изпълнителен лист отива при избран от него държавен или частен съдебен изпълнител, който пристъпва към действия по обезпечаване на вземането и праща на Длъжника заповедта и съобщение за наложените запори и възбрани. Именно към този момент Длъжникът узнава за издадения изпълнителен лист и наложените обезпечителни мерки – запори/ възбрани и прави преценка дали да възразява срещу заповедта за изпълнение.
При възражение от страна на Длъжника, изпълнението се спира, без затова да е необходимо представяне от страна на длъжника на каквото и да било обезпечение. Следва обаче да се прецени има ли смисъл да се възразява, ако наистина дължи – защото изпълнението само ще се спре, но в крайна сметка ще бъде проведено при осъждането му, а Длъжникът само ще натрупа лихви и разноски.